Kampania społeczna „Stop śmieciom w lasach”

Towarzystwo Przyjaciół Otwocka rozpoczyna kampanię, której celami są ochrona wartości przyrodniczych miasta Otwocka oraz kształtowanie wśród mieszkańców odpowiedzialności społecznej, postaw służących ochronie środowiska, a w szczególności ograniczeniu ilości odpadów pozostawianych w lasach, a także edukacja ekologiczna.

Stop śmieciom w lasachOdwiedzając otwockie lasy wiemy doskonale jak ogromnym problemem są pozostawiane w nich śmiecie. Wyrzucane masowo odpady budowlane, części zdemontowanych samochodów, nieczystości z gospodarstw domowych – wszystko to spotykamy praktycznie na każdym kroku. Z miejsca wypoczynku i rekreacji, na naszych oczach, otaczające nas lasy zmieniają się w ogromne śmietnisko. Chcemy to zmienić i zapraszamy do współpracy wszystkich mieszkańców Otwocka. W ramach kampanii Stop śmieciom w lasach zaplanowaliśmy następujące działania:

 • Monitorowanie obszarów leśnych na terenie Otwocka i dokumentowanie przypadków pozostawiania w lasach odpadów.
 • Stworzenie i aktualizację ogólniedostępnej wirtualnej mapy dzikich wysypisk.
 • Zgłaszanie udokumentowanych przypadków zanieczyszczania lasów (tzw. dzikich wysypisk) organom i służbom odpowiedzialnym za utrzymanie porządku w mieście w celu uporządkowania przez nie terenu.
 • Monitorowanie działań organów i służb odpowiedzialnych za utrzymanie porządku w mieście poinformowanych o dzikich wysypiskach.
 • Organizowanie społecznych akcji sprzątania zanieczyszczonych terenów.
 • Propagowanie wśród mieszkańców Otwocka wzorów zachowań w zakresie gospodarowania odpadami zgodnych z obowiązującym prawem.
 • Nagłośnienie kampanii w przestrzeni publicznej i pozyskanie mieszkańców Otwocka do współpracy w zakresie monitorowania terenów leśnych oraz wspólnego sprzątania dzikich wysypisk.
 • Zbieranie informacji o osobach wyrzucających śmiecie do lasu i przekazywanie zebranych na ten temat informacji służbom odpowiedzialnym za ściganie sprawców tego typu wykroczeń.

JAK SIĘ PRZYŁĄCZYĆ

 1. Jeśli podczas spaceru w lesie na terenie Otwocka znalazłeś dzikie wysypisko zrób mu zdjęcie i przyślij, wraz z opisem lokalizacji, na adres tpo@onet.pl, a my prześlemy zgłoszenie odpowiednim służbom i będziemy monitorować ich reakcję.
 2. Jeśli chcesz wziąć udział w społecznym patrolu lokalizującym dzikie wysypiska lub w akcji sprzątania lasu, wyślij zgłoszenie ze swoim numerem telefonu na adres patryk.popis@op.pl. Pierwsze spotkanie w terenie, poświęcone lokalizowaniu wysypisk, zaplanowaliśmy na 22 marca (sobota), pierwsze sprzątanie na 5 kwietnia 2014 r. (sobota).
 3. Rozpropaguj akcję wśród znajomych, przesyłając im linka do tej strony.

Tutaj znajdziesz mapę dzikich wysypisk, tworzoną dzięki zgłoszeniom mieszkańców.

Kampania była w ubiegłych latach prowadzona przez internautów współpracujących z portalem otwock24. Mamy nadzieję, że podjęcie tematu przez Towarzystwo Przyjaciół Otwocka przysłuży się sprawie oczyszczenia otwockich lasów i przywrócenia im pełni walorów tak ważnych dla wszystkich miejscowych i przyjezdnych miłośników przyrody.